U św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim

Tym razem wyruszamy w wirtualną podróż po jednym ze starogardzkich kościołów. Świątynia ta, pod względem architektonicznym zasługuje na uwagę conajmniej z kilku względów.

We wnętrzu kościoła znajduje się dość dobrze zachowany zarys budownictwa charakterystycznego dla protestanckich obiektów sakralnych, z której to tradycji religijnej pochodzi obecna katolicka parafia. Znajdują się tam podwójne, wewnętrzne balkony, brak typowego dla katolicyzmu ołtarza aranżowanego w tradycji trydenckiej, jedynie tabernakulum i ołtarz główny jako miejsca dokonywania się najświętszych misteriów.

Wyglądający z zewnątrz na chłodny i surowy, zaskakuje wystrojem wnętrza. Od frontowego wejścia witają wiernych kolumnady zdobione kanelurami i ze stylizowanym jońskim zwieńczeniem w postaci woluty. Jasne barwy wewnątrz kościoła i dobre doświetlenie łamią wizerunek sugerowany zewnętrznym wyglądem elewacji, drewniane wykończenia i ich pastelowe barwy dają atmosferze miejsca charakter domu modlitwy nieśpiesznej, osobistej rozmowy z Bogiem.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia tego miejsca, chociażby przez wizytę za pomocą naszego spaceru.